عضویت     ورود  برای آنکه به فرودستی گرفتار نشویی ، دست گیر آدمیان شو . ارد بزرگ سه شنبه، 28 ارديبهشت ماه ، 1400

کانال تلگرام

تبلیغات متنی

منوی سایت

جست و جو در بانك مقالات

مقالات جدید
تعداد شاخه ها: 30 عدد
تعداد مقالات: 758 عدد 1: آزمايشگاه الكترونيك - استاد محرري 
[دفعات مشاهده : 7240 بار]
 2: جزوه درس مخابرات 1 - دانشگاه فردوسي مشهد 
[دفعات مشاهده : 7196 بار]
 3: كتاب مهندسي تاسيسات / دكتر كلهر 
[دفعات مشاهده : 6909 بار]
 4: مجموع اعوجاج هارمونیک T.H.D 
[دفعات مشاهده : 6949 بار]
 5: كتاب "روش طراحي و تحليل مدارهاي الكترونيك" 
[دفعات مشاهده : 13829 بار]
 6: ادوات نوري 
[دفعات مشاهده : 6757 بار]
 7: كتاب اصول تلويزيون رنگي 
[دفعات مشاهده : 8745 بار]
 8: پروژه دزد گیر با سنسور تشخیص حرکت pir با قفل رمز الکترونیکی 
[دفعات مشاهده : 8025 بار]
 9: جزوه اندازه گیری الکتریکی 
[دفعات مشاهده : 7425 بار]
 10: سوالات کنکور کارشناسی ارشد 90 / گروه مهندسی برق 
[دفعات مشاهده : 9107 بار]
 11: آرشيو پروژه هاي 8051 
[دفعات مشاهده : 7993 بار]
 12: آرشيو پروژه هاي AVR‌ (ـ‌ 126 پروژه ) 
[دفعات مشاهده : 15992 بار]
 13: آموزش برنامه نويسي و كار با ماژول Sim300CZ با ميكروكنترلر AVR 
[دفعات مشاهده : 12182 بار]
 14: سوالات كنكور كارشناسي ناپيوسته 89 - گروه برق 
[دفعات مشاهده : 9312 بار]
 15: ارتباط میکروهای PIC با کمک پروتکل سریال I2C و نکات تکمیلی ماژول MSSP 
[دفعات مشاهده : 7494 بار]
 16: ساعت تقویم با کمک میکروکنترلر PIC و DS1307 
[دفعات مشاهده : 8028 بار]
 17: تایمرهای چند زمانه ( ساعت مرکزی ) با میکرو PIC 
[دفعات مشاهده : 7457 بار]
 18: ساعت تقویم شمسی مجهز به آلارم روزانه و هفتگی 
[دفعات مشاهده : 8383 بار]
 19: صفحه کلید وقفه ای با میکروکنترلر PIC 
[دفعات مشاهده : 7204 بار]
 20: کرنومتر دیجیتال با میکروکنترلر PIC با قابلیت ثبت 3 زمان 
[دفعات مشاهده : 7277 بار]
 21: طراحی و ساخت مدارات انتقال دیتا به وسیله ماژول های HMTR + پروژه چت متنی بیسیم 
[دفعات مشاهده : 12333 بار]
 22: سنسورهای حرارت 
[دفعات مشاهده : 9378 بار]
 23: کنترل وسایل برقی از طریق خط تلفن با میکروکنترلر PIC 
[دفعات مشاهده : 9534 بار]
 24: ارتباط سریال UART بین دو میکروکنترلر PIC 
[دفعات مشاهده : 7797 بار]
 25: گزارش کار آموزی : ماشین های ابزار کنترل عددی CNC 
[دفعات مشاهده : 7961 بار]
 26: کنترل وسایل به کمک ماژول HM-TR و میکرو AVR 
[دفعات مشاهده : 10608 بار]
 27: طراحی و ساخت کنترل از راه دور 1 کانال با کمک ماژول های ASK و آی سی های سری PT 
[دفعات مشاهده : 9068 بار]
 28: مجموعه رفرنس های آموزشی میکروکنترلرهای سری dsPIC 
[دفعات مشاهده : 8390 بار]
 29: مجموعه پروژه های میکروکنترلر AVR با کامپایلر بسکام 
[دفعات مشاهده : 13882 بار]
 30: طراحی و ساخت مدارات انتقال دیتا به وسیله ماژول های HM-T و HM-R با میکرو AVR 
[دفعات مشاهده : 11592 بار]

آخرين مطالب ارسال شده
· روش طراحي و تحليل مدارهاي الكترونيك[ 1 نظر شما چيه؟ - 41247 مشاهده ]
· اصول تلويزيون رنگي[ 0 نظر شما چيه؟ - 19446 مشاهده ]
· نرم افزار DigSilent[ 2 نظر شما چيه؟ - 22559 مشاهده ]
· AVR Tech Lib 2011[ 1 نظر شما چيه؟ - 26043 مشاهده ]
· مجموعه كنفرانس هاي سالينه ميكروچيپ / سال 2009 /[ 2 نظر شما چيه؟ - 23821 مشاهده ]
· آموزش كار با ماژول SIM300CZ با ميكرو AVR[ 4 نظر شما چيه؟ - 26205 مشاهده ]
· مجموعه فيلم هاي آموزشي نرم افزار Altium Designer[ 0 نظر شما چيه؟ - 40617 مشاهده ]
·  سوالات كنكور كارشناسي ناپيوسته 89 - گروه برق[ 0 نظر شما چيه؟ - 21147 مشاهده ]
· لينك دانلود مجله October 2010 / SERVO[ 0 نظر شما چيه؟ - 18057 مشاهده ]
· Catalog CA 01 (10/2009) / International version[ 0 نظر شما چيه؟ - 22799 مشاهده ]

[ موارد بیشتر در بخش اخبار و تازه ها ]

زبان
انتخاب زبان نمایش :

مطالب جديد
· 1: سیستم قابل برنامه ریزی روشنایی معابر
· 2: Electron Confinement in Multi-Anode Saw Tooth Silicon Drift Detectors With an Anode Pitch
· 3: A Fifth-Order Continuous-Time Delta-Sigma Modulator With Single-Opamp Resonator
· 4: طراحی جامع شبکه های توزیع و بررسی اقتصادی آن
· 5: Acquisition of Wideband Direct-Sequence Spread Spectrum Signals In System C
· 6: DAWN IN RADIO TECHNOLOGY IN JAPAN
· 7: نرم افزار PersiaMFP :موقعیت یابی غیرفعال منبع صوتی و تخمین مشخصات محیطی دریا با روشهای معکوس آکوستیک
· 8: Performance Efficient EOMCT Algorithm for Secure Multicast Key Distribution for Mobile Adhoc Network
· 9: تشخیص جریان هجومی ترانسفورماتورهای قدرت از شرایط خطای داخلی با استفاده از تابع مشتق دوم جریان تفاضلی
· 10: آناليز دماي كاركرد پره توربين گاز و ارزيابي صحت آن با استفاده از تغييرات ريزساختاري
· 11: مقايسة اتوماتونهاي يادگير و شبكه هاي عصبي براي كنترل تطبيقي و توزيع شدة زنجيره هاي ماركف
· 12: Conductive Ceramics
· 13: شیوه مناسب محاسبه قیمت تمام شده انرژی در نیروگاه ها
· 14: AN EFFICIENT ARCHITECTURE FOR CONTEXT-BASED ARITHMETIC CODING
· 15: DSP-Based Integral Variable Structure Model Following Control for Brushless DC Motor Drivers
· 16: طراحی دنباله های باینری برای بهبود ضریب شایستگی در کاربردهای مخابرات طیف گسترده
· 17: Programming Embedded Systems in C and C++
· 18: Roadmap for Smart Grid in Iran
· 19: ارائه يك الگوريتم زمانبندي عادل براي سويچهاي سلولي با صف ورودي
· 20: ANSI N42.31-2003

[ آخرين مقالات ]

ارسال مقاله به سايت

...::: Ir-Micro.Com :::... :: View topic - راهنمايي برنامه ساعت

راهنمايي برنامه ساعت

Post new topic   Reply to topic    ...::: Ir-Micro.Com :::... Forum Index -> برنامه نویسی و مباحث مربوط به AVR Printable Version
View previous topic :: View next topic  
Author Message
yoshimitsu
کاربر تازه وارد
کاربر تازه وارد

4679.42 امتیاز

Items

Status: Offline

PostPosted: يكشنبه، 1 فروردين ماه ، 1389 22:15:38 Reply with quote Scroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام ، سال نو مبارك
من برنامه ساعت رو با دستور Config Clock = Soft نوشتم ولي وقتي اجرا ميشه خيلي تاخير داره no
مشكلش چيه؟

Back to top
View user's profile Send private message
Morteza_rk
مدیر انجمن
مدیر انجمن

1096070.42 امتیاز

Items

PostPosted: يكشنبه، 8 فروردين ماه ، 1389 11:36:00 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام دوست عزیز ، من جواب این سوال شما رو در سایت ایران میکرو دادم ، ولی اینجا هم دوباره پستهامو می زنم تا دوستان در اینجا هم بتونن پیگیر موضوع باشن.

این اولیش :

من توصیه می کنم که از این به بعد برای هر خط از برنامتون یه توضیح مختصر اما کامل بذارید. منظورم توضیح در متن برنامه هست! اینطوری هر کسی که برنامه رو بخونه متوجه همه چیز میشه. من خودم همیشه اینطوری برنامه می نویسم.

برای اینکه بفهمید برنامه درست کار می کنه یا نه پیشنهاد می کنم از تست کردن خط به خط استفاده کنید! برای درک بهتر برنامه بهتره در ابتدای هر تابعی که تعریف کردید (یا خطی از برنامه که بنظر میرسه برنامه بعداز اون اجرا نمیشه) اول LCD رو پاک کنید بعد اسم خودتونو روش نشون بدید! با این کار میشه فهمید که آیا اصلا برنامه به تابع تعریف شده می پره یا نه؟ و اگه می پره اونجا چه اتفاقی می افته؟

من اکثرا از این روش استفاده می کنم و دقیقا متوجه میشم که کدوم خط از برنامه بدرستی کار نمی کنه یا اجرا نمیشه یا اشتباه نوشته شده.

الآن مشکل اینجاست که شما حتی نمی دونید کجای کار میلنگه! بخاطر همین نمی تونید مشکل رو رفع کنید!

پس توصیه می کنم به پیشنهادم عمل کنید.

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Morteza_rk
مدیر انجمن
مدیر انجمن

1096070.42 امتیاز

Items

PostPosted: يكشنبه، 8 فروردين ماه ، 1389 11:36:29 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

این دومی :

راستی شما در برنامتون توابع زیادی تعریف کردید و دائما بین برنامه اصلی و این توابع پرش می کنید. در این طور موارد حتما باید از دستورات زیر استفاده کنید.

$hwstack = 32
$swstack = 10
$framesize = 40

این دستورات میزان فضای در دسترس رو برای پشته تعریف می کنن و هرچه تعداد توابع بیشتر باشه و پرشهای بیشتری داشته باشید میزان بایت های اختصاص داده شده به پشته باید بیشتر باشه. این نکته خیلی خیلی مهمه.

اگه می بینید که بدون تعریف کردن این موارد برنامتون نصفه و نیمه کار می کنه دلیلش اینه که این مقادیر بطور پیشفرض در منوی Options\Compiler\Chip تعریف شدن! اما با این دستورات میشه اونارو دوباره نویسی یا overwrite کرد. ممکنه مقادیر پیشفرض کم باشن.

بهرحال توجه به این نکته در برنامه هایی که شامل دستوراتی نظیر Go Sub ، Go To ، Call و ... هستند کاملا ضروریه.

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Morteza_rk
مدیر انجمن
مدیر انجمن

1096070.42 امتیاز

Items

PostPosted: يكشنبه، 8 فروردين ماه ، 1389 11:41:30 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

اینم به نقل از دوست خوبم m3r در انجمن ایران میکرو :

سلام دوست عزیز.
اگه میخوای خط به خط برنامه رو تست کنی پیشنهاد میکنم از ورژن جدید پروتئوس استفاده کن(7.6) که قابلیت اجرای خط به خط برنامه رو داره.
شما به صورت زیر عمل کنید.
ابتدا برنامتون رو کامپایل کنید > سپس روی آی سی دو بار کلیک کنید > اون جایی که فایل هگز رو بهش میدید رو باز کنید > به جایی که برنامتون کامپایل کردید برید و به جای فایل hex. فایل obj. رو بهش بدید > بعد با کلیک کردن روی دکمه ی کناری Play میتونید برنامه را خط به خط اجرا کنید و مقدار ریجسترهای که تعریف کردید رو در همه حال و در هر خط از برنامه که اجرا میشه ببینید.

این هم یه عکس از این محیط:

Click to view this image at its original size
Click on the image to view it at its original size

Last edited by Morteza_rk on يكشنبه، 8 فروردين ماه ، 1389 11:46:04; edited 1 time in total

Back to top
Morteza_rk
مدیر انجمن
مدیر انجمن

1096070.42 امتیاز

Items

PostPosted: يكشنبه، 8 فروردين ماه ، 1389 11:44:04 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

اینم آخریش :

دوست من ، بنده برنامه ی شمارو یکم مرتب تر نوشتم و یه تغییر جزیی در اون ایجاد کردم. اونم در این بخش $Lcd ; Time ==> بعبارت ساده من اون سمی کالون (;) رو حذف کردم! و یه end هم به انتهای برنامه اضافه کردم.

برنامه رو توی پروتیوس تست کردم ، بدون هیچ گونه تاخیری کار می کنه! حالا اگه توی عمل کار نمی کنه شما زحمت بکش و یک کریستال ساعت بین پایه های TOSC1 و TOSC2 که میشه پین های شماره 28 و 29 بذار ، بهمراه دو تا خازن عدسی 27 پیکو فاراد.

حالا چرا؟ چون دستور مورد استفاده یعنی $Time باید برای کار کردن نیاز به تایمر 2 داره که اونم باید کلاکی بصورت آسنکرون از کریستال ساعت دریافت کنه تا زمان یک ثانیه ی دقیق رو بده! در صورتیکه شما همچین منبع پالسی رو در عمل لحاظ نکردی!

پس یه بار تست کن ببین با قرار دادن کریستال ساعت مشکل بر طرف میشه یا نه؟

اینم کدی که مرتبش کردم :
Code:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~
'                      In The Name Of GOD

'Topic                 :   Clock with Time Command
'Author                :   Your Name
'Microcontroller       :   ATmega32

'~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
$regfile = "m32def.dat"
$crystal = 8000000

'~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Configurations ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Config Lcd = 16 * 2
Config Lcdpin = Pin , Db4 = Pina.0 , Db5 = Pina.1 , Db6 = Pina.2 , Db7 = _
Pina.3 , E = Pina.4 , Rs = Pina.5

Config Clock = Soft

Enable Interrupts

'~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Variable ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

'~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~ initionaliz ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Cursor Off

'~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Main program ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Time$ = "00:00:00"

Do

Locate 1 , 1
Lcd Time$

Loop

End

Back to top
Morteza_rk
مدیر انجمن
مدیر انجمن

1096070.42 امتیاز

Items

PostPosted: سه شنبه، 10 فروردين ماه ، 1389 20:52:20 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

اینم ادامه ی بحث : به نقل از دوست خوبم جناب هنرفر

به نظر من بهتره از rtc استفاده کنی.rtc یا تایمر زمان واقعی یکی از امکانات میکرو است که به وسیله ی آن میتونی کلاک یکی از تایمر ها را از خارج تامین کنی.برای این کار باید کریستال مورد نظر را به پایه های osc1,osc2 وصل کنی.برای ساختن ساعت به یک تایمر نیاز داریم که هر یک ثانیه یک عدد بشمارد به بیان دیگر فرکانس شمارش آن 1hz باشد برای این منظور می توان به پایه های osc1,osc2 یک کریستال 32.768Khz وصل کرد.در این صورت اگر از تایمر دو ،میکرو که 8 بیتی است استفاده کنیم و Prescale = 128 قرار دهیم فرکانس شمارش تایمر
32768/128=256
حال اگر تایمر از صفر تا 256 را بشمارد وقفه ی سر ریز تایمر فعال می شود یعنی فرکانس فعال شدن وقفه سر ریز
256/256=1
در نتیجه فرکانس سر ریز تایمر یک هرتز می شود یعنی هر یک ثانیه یکبار سرریز اتفاق می افتد .حال اگر در زیر برنامه ی تایمر یک متغییر را اضافه کنی می تونی زمان طی شده بر حسب ثانیه را مشاهده کنی.
Config Timer2 = Timer , Async = On , Prescale = 128
Enable Interrupts
On Ovf2 Second
Enable Ovf2
Enable Timer2

Back to top
Morteza_rk
مدیر انجمن
مدیر انجمن

1096070.42 امتیاز

Items

PostPosted: سه شنبه، 10 فروردين ماه ، 1389 20:53:02 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

اینم از قول خودم :

سلام به دوست عزیزم جناب هنرفر

اگه اشتباه نکنم دستور $Time با پیکره بندی Config Clock = Soft دقیقا همین کار رو انجام میده! یعنی از تایمر 2 بعنوان RTC استفاده می کنه و تمام مراحلی که شما باید برنامشو بنویسی بصورت یک تابع در آورده شده که با دستور $Time فراخوانی میشه و کار شما راحت میشه.

بهرحال بنظر من دوست خوبمون برنامه ای که من در بالا قرار دادم رو به اضافه ی کریستال ساعت تست کنن و نتیجه رو اینجا اعلام کنن ، اگه جواب نداد بهشون کمک می کنیم تا از طریق روش شما برنامه رو بنویسن.

Back to top
Morteza_rk
مدیر انجمن
مدیر انجمن

1096070.42 امتیاز

Items

PostPosted: سه شنبه، 10 فروردين ماه ، 1389 20:53:37 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous post

اینم انتهای کار :

خيلي ممنون از راهنمايي هاتون
از كريستال ساعت استفاده كردم مشكل حل شد.

Back to top
Post new topic   Reply to topic    ...::: Ir-Micro.Com :::... Forum Index -> برنامه نویسی و مباحث مربوط به AVR All times are GMT + 3.5 Hours
Page 1 of 1
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum

Jump to: