عضویت     ورود  امام رضا (ع) : همانا سكوت و خاموشى راهى از راه هاى حكمت است، سكوت موجب محبّت و علاقه مى گردد، سكوت راهنمائى براى كسب خیرات مى باشد. چهارشنبه، 2 بهمن ماه ، 1398

کانال تلگرام

تبلیغات متنی

منوی سایت

جست و جو در بانك مقالات

مقالات جدید
تعداد شاخه ها: 30 عدد
تعداد مقالات: 758 عدد 1: آزمايشگاه الكترونيك - استاد محرري 
[دفعات مشاهده : 6070 بار]
 2: جزوه درس مخابرات 1 - دانشگاه فردوسي مشهد 
[دفعات مشاهده : 6059 بار]
 3: كتاب مهندسي تاسيسات / دكتر كلهر 
[دفعات مشاهده : 5873 بار]
 4: مجموع اعوجاج هارمونیک T.H.D 
[دفعات مشاهده : 5894 بار]
 5: كتاب "روش طراحي و تحليل مدارهاي الكترونيك" 
[دفعات مشاهده : 12569 بار]
 6: ادوات نوري 
[دفعات مشاهده : 5785 بار]
 7: كتاب اصول تلويزيون رنگي 
[دفعات مشاهده : 7636 بار]
 8: پروژه دزد گیر با سنسور تشخیص حرکت pir با قفل رمز الکترونیکی 
[دفعات مشاهده : 7087 بار]
 9: جزوه اندازه گیری الکتریکی 
[دفعات مشاهده : 6351 بار]
 10: سوالات کنکور کارشناسی ارشد 90 / گروه مهندسی برق 
[دفعات مشاهده : 8122 بار]
 11: آرشيو پروژه هاي 8051 
[دفعات مشاهده : 6948 بار]
 12: آرشيو پروژه هاي AVR‌ (ـ‌ 126 پروژه ) 
[دفعات مشاهده : 14893 بار]
 13: آموزش برنامه نويسي و كار با ماژول Sim300CZ با ميكروكنترلر AVR 
[دفعات مشاهده : 11010 بار]
 14: سوالات كنكور كارشناسي ناپيوسته 89 - گروه برق 
[دفعات مشاهده : 8371 بار]
 15: ارتباط میکروهای PIC با کمک پروتکل سریال I2C و نکات تکمیلی ماژول MSSP 
[دفعات مشاهده : 6491 بار]
 16: ساعت تقویم با کمک میکروکنترلر PIC و DS1307 
[دفعات مشاهده : 7070 بار]
 17: تایمرهای چند زمانه ( ساعت مرکزی ) با میکرو PIC 
[دفعات مشاهده : 6434 بار]
 18: ساعت تقویم شمسی مجهز به آلارم روزانه و هفتگی 
[دفعات مشاهده : 7338 بار]
 19: صفحه کلید وقفه ای با میکروکنترلر PIC 
[دفعات مشاهده : 6156 بار]
 20: کرنومتر دیجیتال با میکروکنترلر PIC با قابلیت ثبت 3 زمان 
[دفعات مشاهده : 6247 بار]
 21: طراحی و ساخت مدارات انتقال دیتا به وسیله ماژول های HMTR + پروژه چت متنی بیسیم 
[دفعات مشاهده : 9994 بار]
 22: سنسورهای حرارت 
[دفعات مشاهده : 8404 بار]
 23: کنترل وسایل برقی از طریق خط تلفن با میکروکنترلر PIC 
[دفعات مشاهده : 8438 بار]
 24: ارتباط سریال UART بین دو میکروکنترلر PIC 
[دفعات مشاهده : 6746 بار]
 25: گزارش کار آموزی : ماشین های ابزار کنترل عددی CNC 
[دفعات مشاهده : 7004 بار]
 26: کنترل وسایل به کمک ماژول HM-TR و میکرو AVR 
[دفعات مشاهده : 9595 بار]
 27: طراحی و ساخت کنترل از راه دور 1 کانال با کمک ماژول های ASK و آی سی های سری PT 
[دفعات مشاهده : 8042 بار]
 28: مجموعه رفرنس های آموزشی میکروکنترلرهای سری dsPIC 
[دفعات مشاهده : 7431 بار]
 29: مجموعه پروژه های میکروکنترلر AVR با کامپایلر بسکام 
[دفعات مشاهده : 12729 بار]
 30: طراحی و ساخت مدارات انتقال دیتا به وسیله ماژول های HM-T و HM-R با میکرو AVR 
[دفعات مشاهده : 10519 بار]

آخرين مطالب ارسال شده
· روش طراحي و تحليل مدارهاي الكترونيك[ 1 نظر شما چيه؟ - 40266 مشاهده ]
· اصول تلويزيون رنگي[ 0 نظر شما چيه؟ - 18665 مشاهده ]
· نرم افزار DigSilent[ 2 نظر شما چيه؟ - 21831 مشاهده ]
· AVR Tech Lib 2011[ 1 نظر شما چيه؟ - 25375 مشاهده ]
· مجموعه كنفرانس هاي سالينه ميكروچيپ / سال 2009 /[ 2 نظر شما چيه؟ - 23114 مشاهده ]
· آموزش كار با ماژول SIM300CZ با ميكرو AVR[ 4 نظر شما چيه؟ - 25528 مشاهده ]
· مجموعه فيلم هاي آموزشي نرم افزار Altium Designer[ 0 نظر شما چيه؟ - 39669 مشاهده ]
·  سوالات كنكور كارشناسي ناپيوسته 89 - گروه برق[ 0 نظر شما چيه؟ - 20483 مشاهده ]
· لينك دانلود مجله October 2010 / SERVO[ 0 نظر شما چيه؟ - 17465 مشاهده ]
· Catalog CA 01 (10/2009) / International version[ 0 نظر شما چيه؟ - 21869 مشاهده ]

[ موارد بیشتر در بخش اخبار و تازه ها ]

زبان
انتخاب زبان نمایش :

مطالب جديد

ارسال مقاله به سايت

...::: Ir-Micro.Com :::... :: View topic - وقفه در هنگام قطع تغذیه!

وقفه در هنگام قطع تغذیه!

Post new topic   Reply to topic    ...::: Ir-Micro.Com :::... Forum Index -> برنامه نویسی و مباحث مربوط به 8051 Printable Version
View previous topic :: View next topic  
Author Message
amtekc
کاربر تازه وارد
کاربر تازه وارد

288.30 امتیاز

Items

Status: Offline

PostPosted: چهارشنبه، 25 دي ماه ، 1387 17:12:00 Reply with quote Scroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام به همه دوستان
در یک پروژه با 8951 میخام وقتی که تغذیه مدار قطع شد یک سری اطلاعات را در NV-RAM ذخیره کنم
دوستان اگه کسی میتونه راهنمایی کنه ممنون میشم
البته خودم قبلا این کار را انجام دادم(ولی مدار من یک سری مشکل داشت)
به این صورت که یک خازن در هنگام برق دار بودن مدار شارژ شده و در لحظه قطع تغذیه چند لحظه مدار را برای ذخیره سازی تغذیه میکنه!!!
یک مدار ترانزیستوری هم قطع شدن تغذیه را چک میکنه و به محض قطع برق، وقفه را برای ذخیره سازی فعال میکنه
عیب مدار هم اینه که گاهی اوقات اطلاعات بد ذخیره می شدند
در اسرع وقت نقشه مدار خودم را هم همینجا میذارم

Back to top
View user's profile Send private message
saleh_chz
مدیر انجمن
مدیر انجمن

3054267.20 امتیاز

Items

PostPosted: پنجشنبه، 26 دي ماه ، 1387 10:40:57 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام
دوست خوبم ، شما می تونی برای ذخیره ی موقتی به جای خازن توی مدار خودت از باتری لیتیوم یون استفاده کنی . البته بایست به موارد ایمنی باتری توجه داشته باشی . مثلا با چند تا دیود محافظ لازم رو ایجاد کنی .
توی mcs این به این دلیل ایجاد میشه که گستره ی ولتاژ کاری میکرو محدوده ولی اگه خوب توی میکرو های کم مصرف avr ( سری L ) دقت کنی میبینی که میکرو تا ولتاژ 2.7 ولت هم کار می کنه که این باعث میشه میکرو زمان کافی واسه ی ذخیره سازی رو داشته باشه .
قبل از استفاده از باتری یه پیشنهاد دارم :
اول مقدار خازن رو توی مدار خودت به 1000 میکرو برسون . ( البته دقت داشته باش مقدار زیاد خازن توی ستاپ میکرو در زمان روشن شدن تاثیر منفی داره که علاجش اینه که مدار ریست خوبی داشته باشی )
دوم اینکه توی روتین وقفه اولین کاری که می کنی اینه که تمام ادواتی ( چه خارجی و چه داخلی ) رو که جریان کشی می کنند رو خاموش و غیر فعال کنی . با این کلک جریان مصرفی از خازن زمان قطع برق کم شده و زمان ذخیره سازی افزایش پیدا می کنه .
حتی تایمر رو هم خاموش کن تا جریان مصرفی کم و کمتر بشه .
احتمالا با این کلک بشه درصد ریسک رو به زیر 1 برسونی .
ما رو هم در جریان فعالیت بذار لطفا .
Wink
ممنون
زنده باد

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
amtekc
کاربر تازه وارد
کاربر تازه وارد

288.30 امتیاز

Items

PostPosted: پنجشنبه، 26 دي ماه ، 1387 13:11:36 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

saleh_chz wrote:
سلام
دوست خوبم ، شما می تونی برای ذخیره ی موقتی به جای خازن توی مدار خودت از باتری لیتیوم یون استفاده کنی . ...............
Wink
ممنون
زنده باد

سلام
از راهنماییتون ممنون ولی من اصلا نیمخام از باتری از هر نوعش استفاده کنم
مداری که خودم استفاده کردم به شکل زیر استSadمن بلد نیستم عکس بذارم اینجا برا همین آدرسش را گذاشتم)

وقتی تغذیه از نقاط AیاB قطع میشه مشکلی نداریم و اطلاعات کامل ذخیره میشه.
مشکل مال وقتیه که تغذیه از نقطه C قطع میشه یا به عبارت دیگه وقتی برق شهر قطع میشه اطلاعات ناقص ذخیره میشه
خودم حدس میزنم از پسماند جریان توی سیم پیچ ترانسه ولی اگه درست هم باشه نمی دونم چه جوری رفعش کنم

Last edited by amtekc on جمعه، 27 دي ماه ، 1387 07:19:18; edited 5 times in total
Back to top
saleh_chz
مدیر انجمن
مدیر انجمن

3054267.20 امتیاز

Items

PostPosted: پنجشنبه، 26 دي ماه ، 1387 21:56:32 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام
چه خوب کردی عکسو گذاشتی ...

به نظر من از سیستم رگولاتوره . ببین می تونی این کارو بکنی ؟
اول اینکه تغذیه رو با سویچ کنترل کن ( ینی یه چیزی مثل ترانزیستور واسه ی تغذیه قبل از خازن برق موقت استفاده کن ) و بعد هم اینکه با استفاده از اپتوکوپلر ولتاژ برق رو از قبل از رگولاتور و بعد از دیود پل چک کن . ضمنا ظرفیت خازن الکترولیتی قبل از رگولاتور رو هم کاهش بده .
اگه بتونی اپتوکوپلر رو قبل از دیود پل استفاده کنی و توی طبقه ی خروجی یه فیلتر بذاری تا نوسان ac گرفته بشه و بعد به وقفه ی میکرو بدی خیلی دیگه عالی میشه .
و بعد توی روتین وقفه اولین کاری که می کنی این باشه که مدار رگولاتور رو از میکرو با استفاده از اون سویچه جدا کنی . اینطوری بهتره ....
باز هم در میون بذار ... دوست دارم یاد بگیرم ... Wink

زنده باد

Back to top
ahmadk
کاربر نمونه
کاربر نمونه

12487.82 امتیاز

Items

PostPosted: جمعه، 27 دي ماه ، 1387 04:48:25 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

گل پسر
مدارت اصولي نيست.
واست يكي كشيدم كه 75 ميلي ثانيه بهت فرصت ميده تا ذخيره كني. از ديود زنر 8.2 ولت استفاده كن.
تا قسمت ديود ها همون مدار خودته و من فقط براي تحليل اينجوري كشيدمش

اينم تحليلش:

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
amtekc
کاربر تازه وارد
کاربر تازه وارد

288.30 امتیاز

Items

PostPosted: دوشنبه، 30 دي ماه ، 1387 08:51:22 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

ahmadk wrote:
گل پسر
مدارت اصولي نيست.
واست يكي كشيدم كه 75 ميلي ثانيه بهت فرصت ميده تا ذخيره كني. از ديود زنر 8.2 ولت استفاده كن.

سلام وتشکر
1-اگه علت اصولی نبودن مدارم را هم بگی عالیه.یه چیز اضافه تری یاد میگیرم!
2-از مدارت متشکر
3-یکی از دوستان گفته در مدار خودم اگه در نقطه A یک سلف یک میکرو هانری بذارم به احتمال زیاد مشکل حل میشه-در این مورد نظری دارید؟
4-در هر حال فعلا توی شهری گیر افتادم(ماهشهر) که توش نه تونستم زینر پیدا کنم نه سلف؛به همین دلیل علی الحساب هیچکدام را نمی تونم تست کنم-در اولین فرصت نتیجه را اینجا اعلام می کنم.
5-لطفا راهنمایی کنید چطور عکس بذارم که مثل عکس های شما مستقیما در پست دیده بشه!

Back to top
ahmadk
کاربر نمونه
کاربر نمونه

12487.82 امتیاز

Items

PostPosted: دوشنبه، 30 دي ماه ، 1387 17:56:32 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

عكس رو مي توني توي سايت

آپلود كني و لينكي كه براي انجمن بهت ميده بزاري اينجا تا ديده بشه.
اما مدارت اصولي نيست چون اصلا ترانزيستورش به موقع عمل نميكنه. يعني به كل اشتباهه.
در ضمن نبايد خازن هاي بزرگ در خروجي 7805 بزاريم چون نا پايدارش مي كنه و حتي باعث سوختنش ميشه.
اگه زنر نداري با تقسيم مقاومتي هم مي توني كاري كني ترانزيستور به موقع فرمان بده.
7805 براي نگه داشتن 5 ولت در خروجي نياز به 7.5 ولت در ورودي داره. مدار شما 10 ولت به ورودي اون ميده. پس هر وقت اين 10 ولت اومد زير 9 ولت نتيجه مي گيريم برق قطع شده.
در فاصله ي بين 9 ولت تا 7.5 ولت ميكرو فرصت داره تا مقادير رو ذخيره كنه. اين فرصت توسط خازن 2200 ميكروفاراد يا بيشتر در خروجي پل ديودي بهش داده ميشه.
اما كسي بايد ميكرو رو مطلع كنه كه ولتاژ اين خازن اومده زير 9 ولت يعني برق قطع شده.
من زنر 8.2 ولت رو انتخاب كردم تا اينجا مثل يك مقايسه كننده عمل كنه.
شما مي تونيد هر روش ديگه اي رو استفاده كنيد. مثلا تقسيم مقاومتي يا حتي پتانسيومتر بگذاريد. كامپراتور هم ميشه گذاشت كه دقت عالي ميده. مثل LM393 يا LM311 يا حتي يه آپ امپ

فكر كنم تجربون اونقدر هست كه بتونيد مداري بزاريد تا به ميكرو بفهمونه ولتاژ اين خازن اومده زير 9 ولت!

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Arash_em
مدیر سایت - Site Admin
مدیر سایت - Site Admin

282074.08 امتیاز

Items

PostPosted: دوشنبه، 30 دي ماه ، 1387 19:31:14 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام.
احمد جان مدارت را با اسپایس تحلیل کردی ؟
(آخه یک نرم افزار دیگه هم تو این مایه ها بود , برای همون می گم.)
موفق و پیروز باشید.

Back to top
ahmadk
کاربر نمونه
کاربر نمونه

12487.82 امتیاز

Items

PostPosted: دوشنبه، 30 دي ماه ، 1387 20:33:58 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous post

آرش جان
آره
هنوز نرم افزار بدرد بخوري جاي اين اسپايس رو نگرفته
PSPICE 8 professional

Back to top
Post new topic   Reply to topic    ...::: Ir-Micro.Com :::... Forum Index -> برنامه نویسی و مباحث مربوط به 8051 All times are GMT + 3.5 Hours
Page 1 of 1
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum

Jump to: