عضویت     ورود  ایمان ؛ شناخت به قلب و اقرار به زبان و عمل به اندام است . حضرت محمد (ص) دوشنبه، 25 تير ماه ، 1397

کانال تلگرام

تبلیغات متنی

منوی سایت

جست و جو در بانك مقالات

مقالات جدید
تعداد شاخه ها: 30 عدد
تعداد مقالات: 758 عدد 1: آزمايشگاه الكترونيك - استاد محرري 
[دفعات مشاهده : 4696 بار]
 2: جزوه درس مخابرات 1 - دانشگاه فردوسي مشهد 
[دفعات مشاهده : 4639 بار]
 3: كتاب مهندسي تاسيسات / دكتر كلهر 
[دفعات مشاهده : 4662 بار]
 4: مجموع اعوجاج هارمونیک T.H.D 
[دفعات مشاهده : 4618 بار]
 5: كتاب "روش طراحي و تحليل مدارهاي الكترونيك" 
[دفعات مشاهده : 11025 بار]
 6: ادوات نوري 
[دفعات مشاهده : 4708 بار]
 7: كتاب اصول تلويزيون رنگي 
[دفعات مشاهده : 6254 بار]
 8: پروژه دزد گیر با سنسور تشخیص حرکت pir با قفل رمز الکترونیکی 
[دفعات مشاهده : 5884 بار]
 9: جزوه اندازه گیری الکتریکی 
[دفعات مشاهده : 5016 بار]
 10: سوالات کنکور کارشناسی ارشد 90 / گروه مهندسی برق 
[دفعات مشاهده : 6981 بار]
 11: آرشيو پروژه هاي 8051 
[دفعات مشاهده : 5705 بار]
 12: آرشيو پروژه هاي AVR‌ (ـ‌ 126 پروژه ) 
[دفعات مشاهده : 13445 بار]
 13: آموزش برنامه نويسي و كار با ماژول Sim300CZ با ميكروكنترلر AVR 
[دفعات مشاهده : 9753 بار]
 14: سوالات كنكور كارشناسي ناپيوسته 89 - گروه برق 
[دفعات مشاهده : 7125 بار]
 15: ارتباط میکروهای PIC با کمک پروتکل سریال I2C و نکات تکمیلی ماژول MSSP 
[دفعات مشاهده : 5286 بار]
 16: ساعت تقویم با کمک میکروکنترلر PIC و DS1307 
[دفعات مشاهده : 5849 بار]
 17: تایمرهای چند زمانه ( ساعت مرکزی ) با میکرو PIC 
[دفعات مشاهده : 5309 بار]
 18: ساعت تقویم شمسی مجهز به آلارم روزانه و هفتگی 
[دفعات مشاهده : 6251 بار]
 19: صفحه کلید وقفه ای با میکروکنترلر PIC 
[دفعات مشاهده : 4964 بار]
 20: کرنومتر دیجیتال با میکروکنترلر PIC با قابلیت ثبت 3 زمان 
[دفعات مشاهده : 5109 بار]
 21: طراحی و ساخت مدارات انتقال دیتا به وسیله ماژول های HMTR + پروژه چت متنی بیسیم 
[دفعات مشاهده : 7894 بار]
 22: سنسورهای حرارت 
[دفعات مشاهده : 7267 بار]
 23: کنترل وسایل برقی از طریق خط تلفن با میکروکنترلر PIC 
[دفعات مشاهده : 7272 بار]
 24: ارتباط سریال UART بین دو میکروکنترلر PIC 
[دفعات مشاهده : 5535 بار]
 25: گزارش کار آموزی : ماشین های ابزار کنترل عددی CNC 
[دفعات مشاهده : 5805 بار]
 26: کنترل وسایل به کمک ماژول HM-TR و میکرو AVR 
[دفعات مشاهده : 8237 بار]
 27: طراحی و ساخت کنترل از راه دور 1 کانال با کمک ماژول های ASK و آی سی های سری PT 
[دفعات مشاهده : 6823 بار]
 28: مجموعه رفرنس های آموزشی میکروکنترلرهای سری dsPIC 
[دفعات مشاهده : 6298 بار]
 29: مجموعه پروژه های میکروکنترلر AVR با کامپایلر بسکام 
[دفعات مشاهده : 11424 بار]
 30: طراحی و ساخت مدارات انتقال دیتا به وسیله ماژول های HM-T و HM-R با میکرو AVR 
[دفعات مشاهده : 9330 بار]

آخرين مطالب ارسال شده
· روش طراحي و تحليل مدارهاي الكترونيك[ 1 نظر شما چيه؟ - 38669 مشاهده ]
· اصول تلويزيون رنگي[ 0 نظر شما چيه؟ - 17436 مشاهده ]
· نرم افزار DigSilent[ 2 نظر شما چيه؟ - 20791 مشاهده ]
· AVR Tech Lib 2011[ 1 نظر شما چيه؟ - 24293 مشاهده ]
· مجموعه كنفرانس هاي سالينه ميكروچيپ / سال 2009 /[ 2 نظر شما چيه؟ - 21964 مشاهده ]
· آموزش كار با ماژول SIM300CZ با ميكرو AVR[ 4 نظر شما چيه؟ - 24377 مشاهده ]
· مجموعه فيلم هاي آموزشي نرم افزار Altium Designer[ 0 نظر شما چيه؟ - 37591 مشاهده ]
·  سوالات كنكور كارشناسي ناپيوسته 89 - گروه برق[ 0 نظر شما چيه؟ - 19249 مشاهده ]
· لينك دانلود مجله October 2010 / SERVO[ 0 نظر شما چيه؟ - 16485 مشاهده ]
· Catalog CA 01 (10/2009) / International version[ 0 نظر شما چيه؟ - 20425 مشاهده ]

[ موارد بیشتر در بخش اخبار و تازه ها ]

زبان
انتخاب زبان نمایش :

مطالب جديد
· 1: VECTOR ANALYSIS AND CONTROL OF ADVANCED STATIC VAR COMPENSATORS
· 2: بهينه سازي سرعت و دقت در تخمين ضربان قلب جنين در مونيتورينگ سلامت جنين
· 3: Heat Sink Optimization with Application to Microchannels
· 4: Opportunistic Spectrum Scheduling for Multiuser Cognitive Radio: A Queueing Analysis
· 5: Characterization of On-Body Communication Channel and Energy Efficient Topology Design
· 6: HIGH FREQUENCY TECHNIQUES
· 7: Receiver I/Q Imbalance:Tone Test,Sensitivity Analysis,and the Universal Software Radio Peripheral
· 8: كاهش توان مصرفي سيستم هاي ديجيتال با استفاده از مديريت پوياي توان براي درخواست هاي غير ايستان
· 9: Kronecker Products And Matrix Calculus In System Theory
· 10: Microelectronics – Systems and Devices
· 11: جزوه آموزشی نرم افزار PDMS
· 12: A Manual Control-Display Theory Applied to Instrument Landings of a Jet Transport
· 13: تاثير نصب توليدات پراكنده (DG) برروي سطوح مختلف قابليت اطمينان سيستم هاي قدرت
· 14: نقش اتوماسيون در مديريت خاموشي با توجه به آستانه تحمل مشترکين شرکت‌هاي توزيع برق
· 15: كاربرد OPF در سيستمهاي مديريت انرژي
· 16: طراحی دنباله های باینری برای بهبود ضریب شایستگی در کاربردهای مخابرات طیف گسترده
· 17: ELECTRIC VEHICLE BATTERY SYSTEMS
· 18: In Situ Optimization of Metamaterial-Inspired Loop Antennas
· 19: On a Low-Power High-Speed MAP Turbo Decoder Design
· 20: تشخيص الگوهاي EEG در هنگام تصور حرکت دست با استفاده از يك طبقه بندي كنندة مبتني بر آناليز مولفه

[ آخرين مقالات ]

ارسال مقاله به سايت

...::: Ir-Micro.Com :::... :: View topic - كاربري PLC logo

كاربري PLC logo
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next

Post new topic   Reply to topic    ...::: Ir-Micro.Com :::... Forum Index -> مطالب کلی PLC Printable Version
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Arash_em
مدیر سایت - Site Admin
مدیر سایت - Site Admin

282074.08 امتیاز

Items

Status: Offline

PostPosted: يكشنبه، 2 دي ماه ، 1386 00:18:06 Reply with quote Scroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام بر تمامي دوستان عزيز:
خوبي pejet جان ؟ خوبي رسول جان؟
رسول جان فكر كنم اين دوست عزيز , از اينورتر براي كنترل دور موتورها مي خواهد استفاده كند...
موفق و پيروز باشيد.. Wink

حاجت ز كه مي خواهي جايي كه خدا باشد *
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
pejet
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

5393.58 امتیاز

Items

PostPosted: يكشنبه، 2 دي ماه ، 1386 01:31:04 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام . Wink

با تشكر از توجه رسول و آرش جان شايد منظور ايشون( yaraeiجان ) اين بوده كه " " به كمك logo يا اينورتر " " .

البته من زياد با اينورترها كار نكردم اما ميدونم كه اينجور كارها به تنهايي با اينورتر انجام ميشه و بيشتر اينورتر ها علاوه بر قابليت كنترل به روش v/f ، قابليت variable torque vector جهت پمپ و فن رو هم دارا هستند و همچنين بعضي هاشون مثل اينور تر هاي TECO داراي plc داخلي هستند.

يك نمونه مدار قدرت استاندارد شامل اينورتر رو در شكل زير ميبينيد:

Click to view this image at its original size
Click on the image to view it at its original size

Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
yaraei
کاربر عادی
کاربر عادی

3630.76 امتیاز

Items

PostPosted: يكشنبه، 2 دي ماه ، 1386 11:02:51 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

با سلام
ممنون از دوستان عزیز که یاری می کنید
باید بگم که ما فقط یک سنسور فشار داریم که روی 5 بار تنظیم شده ( واین سنسور 4 تا 20 میلی آمپراست) و وقتی که فشار کمتر از 5 بار می شود این پیغام توسط logo دریافت می شود و خروجی logo دستوری است که به اینورتر داده می شود تا سرعت دور موتور را تنظیم کند .
البته روی قسمت FBD سعی کردم که این کار را انجام بدم و حتی وقتی برنامه را run می کنم ظاهرا" مشکلی ندارد و دقیقا" همانطور که خواسته ما هست ابتدا با تحریک ورودی ( سنسور فشار) پمپ 1 کار می کند بعد از زمان تعریف شده ای پمپ 1 خاموش و 2 روشن می شود و باز هم بعد از زمان تعریف شده ای پمپ 3 به کمک 2 می آید و هنگام off شدن هم با تاخیر در قطع عمل می کند
اما دو ایراد به این برنامه وارد است
1 – بعد از این که ورودی را خاموش می کنیم و مجدد روشن می کنیم همان تریب که ابتدا پمپ1 و بعد 2 وبعد 3 رعایت می شود اما چیزی که از من خواستند این هست که دفعه بعدی که سنسور فعال می شود و دوباره فشار کمتر از 5 بار می شود ترتیب 1 باقی باشد یعنی همیشه ابتدا پمپ 1 روشن شود و بعداز زمان مشخصی 1 خاموش و تصادفی 2 یا 3 روشن شود و بعد از زمان مشخصی 3 یا 2 به کمک بیاید.
2- این برنامه خیلی پیچیده و با ناشی گری نوشته شده است ( شبیه برنامه پالایشگاه شده و خیلی شلوغ شده)
من این برنامه را چطور می توانم براتون بفرستم اگر می شه آدرس email بگذارید.

Back to top
View user's profile Send private message
Rasool-GH
مدیر انجمن
مدیر انجمن

47315.30 امتیاز

Items

PostPosted: يكشنبه، 2 دي ماه ، 1386 11:41:26 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

در مورد اینورترها در بعضی موارد دیدم که در خروجی هم یک چیزی شبیه به فیلتر نویز قرار میدن که البته فکر نکنم کارش این باشه و احتمالا به نوع اینورتر بستگی داره . مثل مدارات تغدیه فلایبک که در خروجی یک سلف بزرگ دارن

نظر شما چیه و تا به حال به چنین چیزی برخورد کردین یا نه ؟

در مورد سوال اقای yaraei فکر میکنم بهتر باشه که عکس دیاگرام FBD رو ارسال کنید یا در همینجا قرار بدین

Last edited by Rasool-GH on يكشنبه، 2 دي ماه ، 1386 11:50:30; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Rasool-GH
مدیر انجمن
مدیر انجمن

47315.30 امتیاز

Items

PostPosted: يكشنبه، 2 دي ماه ، 1386 11:47:48 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

اگر در دور دوم استار شدن بعد از موتور 2 یا 3 که به طور تصادفی استارت شدن برای کمک موتور بعدی هم باید وارد مدار بشه چرا باید ترتیب راه اندازی در دور دوم تصادفی باشه
Back to top
yaraei
کاربر عادی
کاربر عادی

3630.76 امتیاز

Items

PostPosted: يكشنبه، 2 دي ماه ، 1386 12:59:16 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

ترتیب راه اندازی از همان ابتدا تصادفی باشه با این شرط که همیشه پمپ 1 اول روشن بشه
در مورد قرار دادن فیلتر نویز هم متاسفانه نه به چنین چیزی برنخوردم
ودر ضمن من برنامه ای که در محیط logo برای این موضوع طرح کردم را به آدرس

send کردم
Back to top
pejet
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

5393.58 امتیاز

Items

PostPosted: يكشنبه، 2 دي ماه ، 1386 13:36:29 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام.
در جواب رسول جان بايد بگم كه دقيقا شما درست ميگي ، در طرح عملي مبدل flyback در خروجي يك فيلتر LC قرار داره كه نقش صاف كردن شكل موج خروجي رو داره ، در اينور تر ها هم مشابه اين فيلتر هست كه وظيفه اون حذف هارمونيك هاي اضافي است.

اما در مورد yaraei جان چند نكته هست كه بايد بگم :

اول اينكه پروژه شما نياز به logo و اينورتر با هم نداره يا اينكه از سطح دونستن من فراتره ......ببين تا جايي كه من ميدونم خروجي plc ها فقط توانايي قطع و وصل را داراست و اغلب به كنتاكتور وصل ميشه كه در مورد پمپ هاي شما ، ميتونه به كنتاكتور پمپ ها فرماني مناسب براي روشن و خاموش شدن بده.
البته به نظر من بهتره كه از اينورتر استفاده كني ، اخيرا كاربرد اينورتر در كنترل دور پمپ ها و فن هاخيلي زياد شده .

به هر حال من طرح شما رو به عنوان يك مثال از برنامه ريزي به روش FBD براي اين تايپيك در نظر دارم كه با توجه به توضيحاتت :
1) 3 تا پمپ داريم كه كه با start شدن ابتدا پمپ 1 روشن ميشه و بعد از مدت زمان تعيين شده پمپ 1 خاموش و پمپ 2 روشن ميشه و مجددا بعد از زماني مشخص پمپ 3 به كمك اون مياد (يعني پمپ 2 خاموش نميشه) و اين ترتيب در هر start تكرار ميشه ( به نظر من به هيچ وجه اين مساله كه پمپ ها بطور تصادفي روشن بشن اهميت نداره و ميشه اول پمپ 2 و بعد پمپ 3 براي افزايش راندمان روشن بشن) .
2 ) يك سنسور فشار كه كه هروقت فشار بيشتر از 5 بار رو سنس كنه پمپ ها خاموش بشن و اگه فشار زير 5 بار بود پمپ ها كار كنه.
اين خلاصه اي از عملكرد اين طرح بود كه در ادامه به برنامه ريزي FBD اون ميپردازم.

فقط همون طوري كه گفتم بهتره براي طرح عملي از اينورتر استفاده بشه چون روشن و خاموش شدن پمپ ها به اين صورت باعث استهلاك شديد پمپ ها ميشه و به هيچ وجه اصولي نيست . در اينورتر به دليل امكان variable torque vector ميتوان دور موتور رو طوري تنظيم كرد كه فشار به روي 5 بار تثبيت بشه و پمپ ها مرتب روشن و خاموش نشن فقط با تغيير سرعت پمپ ، فشار در 5 بار تابت بشه و نيازي به plc هم نيست
اما همونطوري كه گفتم اين برنامه رو جهت آموزش اين تايپيك در ادامه توضيح ميدم.

Wink

Back to top
pejet
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

5393.58 امتیاز

Items

PostPosted: يكشنبه، 2 دي ماه ، 1386 21:52:38 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام .

همونطور كه دوستان مطلعند در ادامه به برنامه ريزي با زبان FBD براي طرح فوق ميپردازم.

براي شروع برنامه ريزي ابتدا لازم است مراحل انجام پروسه به طور دقيق روشن بشه ، به همين منظور دياگرام عملكرد اين طرح رو در جدول زير بيان كردم كه مشاهده ميكنيد :

Back to top
pejet
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

5393.58 امتیاز

Items

PostPosted: دوشنبه، 3 دي ماه ، 1386 11:44:00 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

در ادامه به توضيحاتي در مورد فضاي نرم افزار logo soft comfort براي كساني كه تا بحال با اين نرم افزاركار نكرده اند ميپردازم.
در شكل زير فضاي اين نرم افزار رو ميبينيد :

براي برنامه ريزي به روش FBD قسمتهايي كه در شكل ملاحظه ميكنيد بيشتر استفاده ميشوند ، كه شامل :
1) ورودي و خروجي ها
2) توابع مبنا
3) توابع خاص
ميباشند ، در قسمت توابع مبنا شما ميتوانيد توابعي از قبيل گيت هاي منطقي مثل AND , OR , NOT ,..... رو انتخاب كرده وبا كليك روي صفحه برنامه ريزي نرم افزار آنها رو به محيط برنامه ريزي بياوريد.
در قسمت توابع خاص ، توابعي مثل ON DELAY , OFF DELAY,..... وجود دارند كه هر يك منطق خاص خودشونو دارا هستند كه توضيح كامل در مورد اين توابع رو ميتونيد از لينك زير دانلود كنيد :
پسوورد باز كردن فايل :

Back to top
Rasool-GH
مدیر انجمن
مدیر انجمن

47315.30 امتیاز

Items

PostPosted: دوشنبه، 3 دي ماه ، 1386 23:23:03 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام

Pejet جان سلام . فایل اقای yaraei رو از اینجا میتونید دریافت کنی متاسفانه نرم افزار Logo در دست رس ندارم

Back to top
yaraei
کاربر عادی
کاربر عادی

3630.76 امتیاز

Items

PostPosted: سه شنبه، 4 دي ماه ، 1386 08:59:42 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

با سلام
من ممنونم از یاری شما عزیزان
Pejet عزیز از این که این مطلب را برای مثال FBD در نظر گرفتید ممنونم اما دو مورد در طرح این مساله هست
1- در این برنامه start و stop نداریم ودر واقع تحریک سنسور و تنظیم آن روی 5 بار کار start و stop را انجام میدهد یعنی وقتی کمتر از 5 بار شد وصل (start) و وقتی به 5 بار رسید قطع ( stop) میشه.یعنی فقط یک ورودی داریم که سنسور فشار هست.
2- در این برنامه هم تاخیر در وصل و هم تاخیر در قطع برای هر 3 پمپ در نظر گرفته می شود .

Pejet عزیز در مورد مطلبی که گفتید میتوانیم بدون استفاده از logo و فقط با اینورتر این کار را انجام بدهیم باید بگم که خیلی مشتاق چگونگی عملکرد این مورد هستم
راستش من تازه این کار رو شروع کردم و اطلاعات زیادی ندارم و در این مدت هم دنبال مطالبی بودم که کمکم کنه .
اینورتری که در این پروژه ازش استفاده می کنیم اینورتر ال90 برای شرکت LG هست . اگر شما در این مورد اطلاعاتی دارید یا کاتالوگی دارید من خیلی ممنون میشم روی سایت قرار بدید
وباز هم ممنون میشم اگر توضیح کاملی درمورد چگونگی راه اندازی این پمپ ها بدون استفاده از logo بفرمایید .

Back to top
pejet
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

5393.58 امتیاز

Items

PostPosted: سه شنبه، 4 دي ماه ، 1386 12:18:55 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام.

رسول جان فايلي كه فرستادي به شكل openwith شده با logo soft اجرا نميشه

Last edited by pejet on سه شنبه، 4 دي ماه ، 1386 22:45:10; edited 1 time in total
Back to top
pejet
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

5393.58 امتیاز

Items

PostPosted: سه شنبه، 4 دي ماه ، 1386 12:38:14 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام.

yaraei جان قبل ازاينكه شما توضيحات جديد بديد من برنامه رو مطابق جدولي كه گفتم آماده كردم.
به هر حال چون اين تايپيك جنبه آموزشي داره براي استفاده ديگر دوستان بهتره كه قدم به قدم جلو بريم و با كمك هم به اون چيزي كه شما ميخاي برسيم.

با اين توضيحات دياگرام FBD طرح فوق رو در شكل زير مشاهده ميكنيد :

در ضمن براي تغييراتي كه گفتي يه سري اطلاعات در مورد سنسور لازمه ، مثلا اينكه وقتي روي فشار 5 بار تحريك ميشه منطق 1 به plc ارسال ميكنه يا 0. اگه ميتوني توضيحات كاملي از اين نوع سنسور بده كه دوستان هم استفاده كنند.
در مورد اينورتر هم قول نميدم اما اگه چيزي پيدا كردم تو يك تايپيك ديگه مطرح ميكنم.

در ادامه به توضيح اين دياگرام ميپردازم. اگه سوالي هست بفرماييد.

Back to top
yaraei
کاربر عادی
کاربر عادی

3630.76 امتیاز

Items

PostPosted: چهارشنبه، 5 دي ماه ، 1386 08:49:12 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

با سلام
آقای pejet ممنون از شما
دیاگرام FBD که شما قرار دادید را اجرا کردم وقتی start میشه پمپ 1و2 همزمان روشن می شه ؟ در حالی که ابتدا باید 1 روشن بشه و بعد از مدت معینی 2 روشن بشه
و همچنین موقع off شدن یا سنس 5 بار (که پمپها قطع میشه) باید که این off شدن با تاخیر انجام بشه
و درمورد سنسور هم باید بگم با حس کردن 5 بار منطق 0 را دریافت میکنه و وقتی کمتر از 5 بار شد منطق 1 .
و در مورد فایلی که آقا رسول زحمت کشیدند باv5.0 logo soft comfort
باز هم اگر ابهامی باشه بفرمایید.

Back to top
pejet
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

5393.58 امتیاز

Items

PostPosted: چهارشنبه، 5 دي ماه ، 1386 12:28:16 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

yaraei جان در مورد اينكه پمپ ها با هم روشن ميشن اگه برنامه رو دقت كني اصلا امكان نداره و حتما تو رسم دياگرام اشتباه كردي چون اين برنامه بارها تست شده........و اينطوريه كه با استارت شدن ، پمپ 1 روشن ميشه و بعد از 2 ثانيه به محض خاموش شدن پمپ1 ، پمپ 2 شروع به كار ميكنه.

يه اشتباه ديگه كه ممكنه كرده باشي اينه كه زمان ها را در گيت هاي offdelay و retentive ondelay درست وارد نكردي كه اين هم باعث ميشه خروجي هاي q1 , q2 درست روشن و خاموش نشن.

در ادامه دياگرام رو بطور كامل توضيح ميدم تا كامل جا بيوفته.

اما در مورد چيز جديدي كه گفتي : يعني تاخير هنگام خاموش شدن ، اين رو در ادامه اصلاح برنامه در نظر ميگيرم.

Back to top
pejet
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

5393.58 امتیاز

Items

PostPosted: چهارشنبه، 5 دي ماه ، 1386 12:53:44 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

يه نكته اي هم در مورد اينكه با استارت كردن ، پمپ ها با هم روشن ميشن به ذهنم رسيد كه بد نيست بدونيد.

اگر تابحال به start , stop هاي صنعتي دقت كرده باشيد خواهيد ديد كه اين كليد ها يه تفاوتي با كليد هاي معمولي دارن . در كليد هاي معمولي مثلا كليد يك لامپ ، با فشار دادن كليد لامپ روشن ميشه و تا كليد رو خاموش نكني لامپ خاموش نميشه. اما براي مثال اگه براي همون لامپ از start , stop هاي صنعتي استفاده بشه با زدن start فقط براي يك لحظه لامپ روشن ميشه .
اين همون چيزيه كه باعث ميشه براي كنتاكتور ها در مدار فرمان ، نگهدارنده گذاشته بشه تا بعد از استارت شدن كنتاكتور روشن بمونه.

سرتو درد نيارم ميخاستم بگم اگه شما در برنامه FBD كليد start رو يك بار فشار بدي پمپ ها با هم روشن ميمونن .
براي start درست بايد كليد رو 2 بار پشت سر هم تحريك كني يعني شبيه يك start صنعتي.

Wink

Back to top
pejet
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

5393.58 امتیاز

Items

PostPosted: چهارشنبه، 5 دي ماه ، 1386 18:21:44 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

ياسلام خدمت دوستان.

در ادامه به توضيح ديگرام FBD ميپردازم.
براي سهولت اين دياگرام رو در 4 قسمت توضيح ميدم كه در شكل زير ميبينيد :

1 ) همونطور كه ميدونيد چون با تحريك stop و سنسور بايد پمپ ها خاموش شوند در اين قسمت دو ورودي stop وسنسور به يك گيت or ميروند و بعد به فليپ فلاپ RS .
منطق فليپ فلاپ باعث ميشه كه پالس رسيده به اون تثبيت بشه يعني دقيقا مثل نگهدارنده كنتاكتور در مدار فرمان عمل ميكنه.
سپس پالس تثبيت شده به گيت NOT ميره تا منطق معكوس ايجاد شده را به 3گيت AND برسونه .

اگر دقت كنيد با اين روش هروقت استپ يا سنسور تحريك بشن يك منطق 0 به گيت هاي AND ميرسه كه باعث خاموش شدن خروجي هاي 1 و 2 و 3 خواهد شد.
مشخصه كه با تحريك استپ يا سنسور بلافاصله و بدون هيچ تاخيري پمپ ها خاموش ميشن .

اگه در مورد قسمت اول سوالي هست بگيد.

Back to top
Arash_em
مدیر سایت - Site Admin
مدیر سایت - Site Admin

282074.08 امتیاز

Items

PostPosted: پنجشنبه، 6 دي ماه ، 1386 01:31:24 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام.
pejet جان گفتم , بيام و يك خسته نباشد بهت بگم...
aa) aa) aa)
با تقديم و احترام-آرش.
موفق و پيروز باشيد.

حاجت ز كه مي خواهي جايي كه خدا باشد *
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Rasool-GH
مدیر انجمن
مدیر انجمن

47315.30 امتیاز

Items

PostPosted: پنجشنبه، 6 دي ماه ، 1386 17:35:19 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام

در مورد این دیاگرام نظرتون چیه
البته با simatic manager طراحی شده ولی خوب کار میکنه

با عمل کردن سنسور فشار از پمپ 1 شروع به کار میکنه و بعد از 10 ثانیه پمپ 2 روشن میشه و پمپ 1 با 2 ثانیه تاخیر از کار می افته و بعد پمپ 3 و دوباره پمپ 1 استارت میشه و این سیکل ادامه داره تا زمانی که سنسور عمل کنه و بعد از رسیدن به فشار 5 بار سیستم با 2 ثانیه تاخیر از کار می افته

Back to top
Rasool-GH
مدیر انجمن
مدیر انجمن

47315.30 امتیاز

Items

PostPosted: پنجشنبه، 6 دي ماه ، 1386 20:54:49 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام

این هم نقشه بالا به زبان Ladder

لازم به ذکره که در این مدار از 6 تایمر استفاده شده

Back to top
Rasool-GH
مدیر انجمن
مدیر انجمن

47315.30 امتیاز

Items

PostPosted: پنجشنبه، 6 دي ماه ، 1386 21:05:17 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام

این برنامه هم همون کار رو میکنه البته با این تفاوت که در این برنامه از 4 تایمر استفاده شده است

Back to top
Rasool-GH
مدیر انجمن
مدیر انجمن

47315.30 امتیاز

Items

PostPosted: پنجشنبه، 6 دي ماه ، 1386 21:09:10 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

این هم نقشه بالا به زبان Ladder است

فکر میکنم این یکی بهتر باشه

Back to top
Rasool-GH
مدیر انجمن
مدیر انجمن

47315.30 امتیاز

Items

PostPosted: پنجشنبه، 6 دي ماه ، 1386 21:15:49 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

نظر یادتون نره !
Back to top
yaraei
کاربر عادی
کاربر عادی

3630.76 امتیاز

Items

PostPosted: دوشنبه، 10 دي ماه ، 1386 13:27:47 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

با سلام
Pejet عزیز ممنون از توضیح شما خیلی عالی بود
خواهشی که دارم مطلب را ادامه بدید اما این بار سنسور تنها ورودی ما باشد و روی 5 بار تنظیم شود یعنی 5 بار منطق 0 و کمتر از 5 بار منطق 1 باشد
و همچنین OFF DELAY هم داشته باشیم
و اینکه دفعه بعدی که استارت میکنیم ( اسارت مجدد) این بار بعد از پمپ 1 اول 3 روشن شود بعد 2 به کمک 3 بیاید (همانطور که قبلا" هم گفتم)
باز هم ممنون از مطالب خوبتون
در مورد برنامه آقا رسول هم خیلی خوب تعریف شده من برنامه PLCS7 را ندارم به همین خاطر نتونستم امتحانش کنم اما اگر ممکن هست در مورد علت تایمر 4 و کارایی توضیح بدید .

Back to top
pejet
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

5393.58 امتیاز

Items

PostPosted: دوشنبه، 10 دي ماه ، 1386 20:29:08 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام.
خوشحالم كه مشكلت حل شد . در ادامه سعي ميكنم به همون روندي كه گفتم پيش بريم.

اما از رسول جان متشكرم و ببخشيد كه دير شد. بايد بگم برنامه رسول يك برنامه كامل و حرفه اي مخصوصا دوميش aa)
فقط براي استفاده اون در LOGO يك تغييراتي لازم داره ، مثلا در LOGO SOFT تايمر R/S به اون شكلي كه در SIMATIC هست نداريم.
البته من ميخاستم كم كم به برنامه نهايي برسم تا جنبه آموزشي بيشتري داشته باشه اما اگه دوستان مايلند برنامه نهايي رو
به كمك برنامه رسول جان با LOGO SOFT بذارم البته ترجيح ميدم كم كم بريم جلو ......

در مورد تايمر T4 با اجازه رسول بايد بگم :
اين تايمر براي صرفه جويي در تعداد تايمر ها در برنامه دوم استفاده شده ، اگر دقت كنيد در برنامه اول تايمر هاي T4. T5 , T6 عمل قطع كردن خروجي ها رو بعد از زمان 10S به عهده دارند.
اما در برنامه دوم بجاي اين تايمر ها فقط از تايمر T4 استفاده شده ، اگر به اتصالات اين تايمر دقت كنيد در هر مرحله با روشن شدن هر پمپ تايمر RESET ميشه و سپس 2 ثانيه بعد با خاموش شدن پمپ قبلي مجددا تايمر بكار ميوفته .
به كمك اين طرح زيركانه ديگه نيازي نيست براي هر پمپ يك تايمر جداگانه بذاريم تا بعد از 10 ثانيه پمپ رو خاموش كنه.

Back to top
Post new topic   Reply to topic    ...::: Ir-Micro.Com :::... Forum Index -> مطالب کلی PLC All times are GMT + 3.5 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 3 of 4
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum

Jump to: