عضویت     ورود  اهل سیاست پاسخگو هستند ! البته تنها به پرسشهایی که دوست دارند . ارد بزرگ يكشنبه، 22 تير ماه ، 1399

کانال تلگرام

تبلیغات متنی

منوی سایت

جست و جو در بانك مقالات

مقالات جدید
تعداد شاخه ها: 30 عدد
تعداد مقالات: 758 عدد 1: آزمايشگاه الكترونيك - استاد محرري 
[دفعات مشاهده : 6744 بار]
 2: جزوه درس مخابرات 1 - دانشگاه فردوسي مشهد 
[دفعات مشاهده : 6672 بار]
 3: كتاب مهندسي تاسيسات / دكتر كلهر 
[دفعات مشاهده : 6479 بار]
 4: مجموع اعوجاج هارمونیک T.H.D 
[دفعات مشاهده : 6475 بار]
 5: كتاب "روش طراحي و تحليل مدارهاي الكترونيك" 
[دفعات مشاهده : 13237 بار]
 6: ادوات نوري 
[دفعات مشاهده : 6289 بار]
 7: كتاب اصول تلويزيون رنگي 
[دفعات مشاهده : 8275 بار]
 8: پروژه دزد گیر با سنسور تشخیص حرکت pir با قفل رمز الکترونیکی 
[دفعات مشاهده : 7595 بار]
 9: جزوه اندازه گیری الکتریکی 
[دفعات مشاهده : 6892 بار]
 10: سوالات کنکور کارشناسی ارشد 90 / گروه مهندسی برق 
[دفعات مشاهده : 8632 بار]
 11: آرشيو پروژه هاي 8051 
[دفعات مشاهده : 7471 بار]
 12: آرشيو پروژه هاي AVR‌ (ـ‌ 126 پروژه ) 
[دفعات مشاهده : 15472 بار]
 13: آموزش برنامه نويسي و كار با ماژول Sim300CZ با ميكروكنترلر AVR 
[دفعات مشاهده : 11623 بار]
 14: سوالات كنكور كارشناسي ناپيوسته 89 - گروه برق 
[دفعات مشاهده : 8862 بار]
 15: ارتباط میکروهای PIC با کمک پروتکل سریال I2C و نکات تکمیلی ماژول MSSP 
[دفعات مشاهده : 7023 بار]
 16: ساعت تقویم با کمک میکروکنترلر PIC و DS1307 
[دفعات مشاهده : 7564 بار]
 17: تایمرهای چند زمانه ( ساعت مرکزی ) با میکرو PIC 
[دفعات مشاهده : 6947 بار]
 18: ساعت تقویم شمسی مجهز به آلارم روزانه و هفتگی 
[دفعات مشاهده : 7879 بار]
 19: صفحه کلید وقفه ای با میکروکنترلر PIC 
[دفعات مشاهده : 6669 بار]
 20: کرنومتر دیجیتال با میکروکنترلر PIC با قابلیت ثبت 3 زمان 
[دفعات مشاهده : 6780 بار]
 21: طراحی و ساخت مدارات انتقال دیتا به وسیله ماژول های HMTR + پروژه چت متنی بیسیم 
[دفعات مشاهده : 11273 بار]
 22: سنسورهای حرارت 
[دفعات مشاهده : 8906 بار]
 23: کنترل وسایل برقی از طریق خط تلفن با میکروکنترلر PIC 
[دفعات مشاهده : 9014 بار]
 24: ارتباط سریال UART بین دو میکروکنترلر PIC 
[دفعات مشاهده : 7257 بار]
 25: گزارش کار آموزی : ماشین های ابزار کنترل عددی CNC 
[دفعات مشاهده : 7573 بار]
 26: کنترل وسایل به کمک ماژول HM-TR و میکرو AVR 
[دفعات مشاهده : 10132 بار]
 27: طراحی و ساخت کنترل از راه دور 1 کانال با کمک ماژول های ASK و آی سی های سری PT 
[دفعات مشاهده : 8610 بار]
 28: مجموعه رفرنس های آموزشی میکروکنترلرهای سری dsPIC 
[دفعات مشاهده : 7954 بار]
 29: مجموعه پروژه های میکروکنترلر AVR با کامپایلر بسکام 
[دفعات مشاهده : 13355 بار]
 30: طراحی و ساخت مدارات انتقال دیتا به وسیله ماژول های HM-T و HM-R با میکرو AVR 
[دفعات مشاهده : 11077 بار]

آخرين مطالب ارسال شده
· روش طراحي و تحليل مدارهاي الكترونيك[ 1 نظر شما چيه؟ - 40770 مشاهده ]
· اصول تلويزيون رنگي[ 0 نظر شما چيه؟ - 19035 مشاهده ]
· نرم افزار DigSilent[ 2 نظر شما چيه؟ - 22175 مشاهده ]
· AVR Tech Lib 2011[ 1 نظر شما چيه؟ - 25691 مشاهده ]
· مجموعه كنفرانس هاي سالينه ميكروچيپ / سال 2009 /[ 2 نظر شما چيه؟ - 23489 مشاهده ]
· آموزش كار با ماژول SIM300CZ با ميكرو AVR[ 4 نظر شما چيه؟ - 25934 مشاهده ]
· مجموعه فيلم هاي آموزشي نرم افزار Altium Designer[ 0 نظر شما چيه؟ - 40241 مشاهده ]
·  سوالات كنكور كارشناسي ناپيوسته 89 - گروه برق[ 0 نظر شما چيه؟ - 20876 مشاهده ]
· لينك دانلود مجله October 2010 / SERVO[ 0 نظر شما چيه؟ - 17784 مشاهده ]
· Catalog CA 01 (10/2009) / International version[ 0 نظر شما چيه؟ - 22361 مشاهده ]

[ موارد بیشتر در بخش اخبار و تازه ها ]

زبان
انتخاب زبان نمایش :

مطالب جديد
· 1: AN INVESTIGATIon Into The Realites Of Facts Devices
· 2: افزايش سرعت و قابليت اطمينان رفع ابهام فاز در سيستمهاي ناوبري ماهواره اي
· 3: مجله May 2010 ، SERVO
· 4: مقايسه روش هاي فازي و عصبي در مدل سازي توابع و سيستم ها
· 5: TIAN-GUANG HVDC TRANSMISSION PROSECT
· 6: On the Impact of Robotics in Behavioral and Cognitive Sciences: From Insect Navigation to Human Cogn
· 7: COMPLETE DIGITAL DESIGN
· 8: Performance Evaluation of the Reliable Cooperative MAC Protocol in Ad Hoc Networks
· 9: Voice Recording in Space
· 10: تخمين پارامترهاي مدل ماشين القايي با در نظر گرفتن اثر اشباع به كمك روش سه مرحله اي
· 11: رهيافتي نو در حفظ پراكندگي جمعيت در الگوريتم هاي ژنتيكي با استفاده از تنظيم فشار عملگر انتخاب
· 12: اصلاح و بهبود الگوریتم تزریق جریان جهت مطالعه پخش بار در سیستم های توزیع چهار سیمه
· 13: كنترل توربين بادي با ژنراتور آسنكرون تغديه دوبل، براي كار در نقطه بازده ماكزيمم
· 14: دانلود کتاب تفاوت زبان سی و جاوا
· 15: A Dielectric Resonator Method of Measuring Inductive Capacities in the Milimeter Range
· 16: IEEE Std 775-1993
· 17: IEEE Std 1326-1993
· 18: Magnetism from Conductors and Enhanced Nonlinear Phenomena
· 19: Smart Card Handbook
· 20: مقايسه آناليز فني اقتصادي سيستمهاي انرژي مستقل از شبكه در سايت طالقان و بررسي آنها

[ آخرين مقالات ]

ارسال مقاله به سايت

...::: Ir-Micro.Com :::... :: View topic - Fieldbus control system

Fieldbus control system
Goto page 1, 2, 3  Next

Post new topic   Reply to topic    ...::: Ir-Micro.Com :::... Forum Index -> ابزار دقیق و سنسورها Printable Version
View previous topic :: View next topic  
Author Message
MehdiArt
عضو افتخاری
عضو افتخاری

95991.80 امتیاز

Items

Status: Offline

PostPosted: شنبه، 22 دي ماه ، 1386 12:31:05 Reply with quote Scroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام به همه بچه هاي انجمن ابزار دقيق .
جديدترين سيستم كنترل دنيا اسمش هست Fieldbus. من ميشه گفت از معدود كساني هستم تو ايران كه بطور مستقل روي اين موضوع كار ميكنم.البته چندتا شركت تور تهران خودمون هستند كه پروژه اجرا ميكنند و در اصل نمايندگي شركت هايي مثل smar هستند.اين سيستم خيلي جالبه . از اونايي كه مطمئم عاشقش ميشين.حتي PLC هم داره .(قبل توجه خوره هاي PLC).اسمش DF 65 است! اگه كار با اينو ببينيد ديه تا آخر عمر بي خيال LOGO و S5و S7 و... ميشيد.من روي چندتا پروژه تو ايران كار كردم مثل پتروشيمي بيستون و پالايشگاه خانگيران.حيفم اومد تنها خوري كنم! اگه كسي مايل بود يا داره روي اين موضوع تحقيق ميكنه ميتونه روي كمك من حساب كنه.

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Rasool-GH
مدیر انجمن
مدیر انجمن

47315.30 امتیاز

Items

PostPosted: شنبه، 22 دي ماه ، 1386 14:40:44 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام

من با Profibus تا حدی کار کردم و اشنایی نسبی دارم و با Fieldbus هم تا حدی اشنا هستم ولی از این موضوع که PLC مستقل هم در این سیستم هست خبر نداشتم

امکان داره بیشتر توضیح بدین

ممنون

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Arash_em
مدیر سایت - Site Admin
مدیر سایت - Site Admin

282074.08 امتیاز

Items

PostPosted: شنبه، 22 دي ماه ، 1386 17:03:03 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام دوست عزيز.
ما هم خوشحال مي شيم اگر يك مقدار توضيح بديد...

با تشكر.
موفق و پيروز باشيد.

حاجت ز كه مي خواهي جايي كه خدا باشد *
Back to top
MehdiArt
عضو افتخاری
عضو افتخاری

95991.80 امتیاز

Items

PostPosted: يكشنبه، 23 دي ماه ، 1386 10:36:30 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام به همگي بچه هاي انجمن ابزاردقيق:
اول يك خبر بدم بعد درباره فيلدباس يك توضيحي بدم.دارم سعي ميكنم يك مقاله نسبتا كامل در باره فيلدباس آماده ميكينم كه به زودي ميذارم توي سايت تا همه حالشو ببرين. گفتم بازم ميگم حتما عاشقش ميشين.
اما بريم سر اصل مطلب:
اول واسه آقا رسول بگم كه شبكه هاي كنترل فيلدباس داراي چند استاندارد خاص مي باشد.مثل پروفي باس و foundation fielbus و ... البته چندتا ديگه هم هست كه الان حضور ذهن ندارم.
اولي بيشتر تو اروپا استفاده ميشه .دومي بيشتر تو آسيا و آمريكا استفاده ميشه.از دومي تو ايرانم وجود داره.منم بيشتر روي دومي تخصص دارم.از مزيت هاي اين سيستم كاهش خيلي خيلي خيلي وايرينگ داخلي است.اگه DCS كار كرده باشين بعد ميفهمين فيلدباس چه نعمتيه!!! خيلي از معايب DCS برطرف شده.حالا چه جوري كار ميكنه؟ معماري شبكه اش چه شكليه؟ وخيلي چيزهاي ديگه رو اگه صبر داشته باشين ميذارم توي سايت.
درباره PLC فقط بگم كه ميتوني به راحتي با ارتباط MODBUS به شبگه فيلدباس وصل بشي و هركار كه بخواي با ديوايس فيلدباس انجام بدي.(اين يكي از ويژيگي هاي جالب فيلدباسه ).زبان برنامه نويسي هم LADDER نسل جديده.
در انتها بگم كه فيلدباس با تمام شبكه هاي موجود سازگا‌ره يعني DCS,HART,....
براي اولين بار به طور تئوري توسط كمپاني HONEYWELL مطرح شد. اما به طور عملي اولين شبكه كنترل فيلد باس و اولين چيپ فيلدباس توسط كمپاني برزيلي SMAR ساخته شد و در يكي از كارخانجات الكل همين كشور نصب گرديد.
اگه درهم برهم گفتم ببخشيد.منتظر باشين.
اقا آرش اينهم توضيح!!!!
اگه در اين مورد سوال خاصي داشتين من در خدمتم(البته اگه تعريف از خود نباشه!)
همگي موفق باشيد.

Back to top
Rasool-GH
مدیر انجمن
مدیر انجمن

47315.30 امتیاز

Items

PostPosted: يكشنبه، 23 دي ماه ، 1386 16:03:39 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

من بی صبرانه منتظر اموزشهای شما هستم

در مورد Ladder نسل جدید و تفاوتهای اون با Ladder قدیمی هم اگر بتونی کمی توضیح بدی خیلی خوبه .

ممنون از همکاریتون

Back to top
Arash_em
مدیر سایت - Site Admin
مدیر سایت - Site Admin

282074.08 امتیاز

Items

PostPosted: يكشنبه، 23 دي ماه ، 1386 16:41:19 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام بر همگي عزيزان.
mehdiart جان ممنون از توضيحاتت... aa)
به هر حال ما منتظر آموزشهاي شما هستيم...
ممنون از همكاري و حسن توجهتون...

با تقديم و احترام.

Back to top
MehdiArt
عضو افتخاری
عضو افتخاری

95991.80 امتیاز

Items

PostPosted: يكشنبه، 23 دي ماه ، 1386 17:47:40 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام و خسته نباشيد.
من يك فايل گذاشتم داخل سايت. البته متنش يه خورده سنگينه.ولي باور كنيد تمام تلاشم كردم ك قابل فهم تر بشه .بازم اگه سئوالي داشتين من در خدمتم.
موفق باشيد.

راستي....
در مورد LADDER بايد بگم كه فرق هاي اساسي در درونش وجود داره كه من دقيقشو نمي دونم.ولي ديگه از اون صفحه سياه و برنامه نويسي با كيبورد خبري نيست.اما اصول برنامه نويسي هيچ تغييري نكرده.
فعلا...

Back to top
MehdiArt
عضو افتخاری
عضو افتخاری

95991.80 امتیاز

Items

PostPosted: يكشنبه، 23 دي ماه ، 1386 18:27:20 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

مطابق قولي كه دادم مختصري از فيلدباس آماده كردم و واسه سايت ايميل كردم.ضمنا يك نقشه هم گذاشتم كه تو اون ميتونين معماري كلي شبكه فيلدباس رو پياده كنين.
پيروز باشيد....

Back to top
Arash_em
مدیر سایت - Site Admin
مدیر سایت - Site Admin

282074.08 امتیاز

Items

PostPosted: دوشنبه، 24 دي ماه ، 1386 13:57:54 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام.
ممنون mehdiart جان aa)
ما منتظر آموزشهاي ديگر شما هستيم...

با تقديم و احترام. Wink

Back to top
Rasool-GH
مدیر انجمن
مدیر انجمن

47315.30 امتیاز

Items

PostPosted: دوشنبه، 24 دي ماه ، 1386 20:24:00 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

Back to top
yaraei
کاربر عادی
کاربر عادی

3630.76 امتیاز

Items

PostPosted: سه شنبه، 25 دي ماه ، 1386 14:17:58 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

با سلام
Mehdiart عزیز از شما خیلی ممنون بابت مطالب بسیار خوبتون
من هم شدیدا" علاقمند ادامه مطالب شما هستم
و اگه میشه در مورد کاربرد fildbus و چگونگی جایگزینی آن به جای plc و logo بیشتر توضیح بفرمایید.
با تشکر
یارایی

Back to top
View user's profile Send private message
MehdiArt
عضو افتخاری
عضو افتخاری

95991.80 امتیاز

Items

PostPosted: سه شنبه، 25 دي ماه ، 1386 17:24:24 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

با سلام خدمت بچه هاي انجمن ابزار دقيق :
جناب آقاي يارايي عزيز از ابراز محبت شما ممنونم.در جواب شما بايد بگم فيلدباس يك سيستم كنترل يا يك شبكه كنترل است نه يك سيستم ساده برنامه پذير مثل PLC ها.البته يك بخشي از اين شبكه مي تونه شامل Plc باشه ولي ميتونه نداشته باشه.بستگي به نظر مهندس طراح داره.
من تصميم دارم از اين به بعد درباره هريك از ماژول هاي اين سيستم يكمي صحبت كنم.

همون طور كه ميدونيد در زمينه ابزاردقيق و كنترل اين اسم كمپاني ها است كه حرف اول ميزنه.اگه من تو مطالبم ميبينيد داپم از نام كمپاني ها استفاده ميكنم به همين دليله.
اما در زمينه فيلدباس چندتا كمپاني بيشتر فعاليت نمي كنن.از همه معروفتر SMAR كه فيلدباسش معروفه به System 302.بعدش كمپانيEmerson غول ابزاردقيق دنيا است كه فيلدباسش معروفه به Delta V .كمپاني هايي مثل Yokogawa ژاپن كارايي ميكنه اما نه با اندازه دو شركت قبلي.
اوني كه بيشتر تو ايران استفاده ميشه اوليه.
فيلدباسSystem 302 داراي ماژول هاي زيادي است كه بسته به نوع طراحي مورد استفاده قرار ميگره مثل منابع تغذيه پروسسورهاي فيلذباس ؛منابع تطبيق امپدانس؛مبدل ها و...
دفعه بعد ميخوام درباره اين ماژول ا بگم .
موفق و پيروز باشيد....

Back to top
MehdiArt
عضو افتخاری
عضو افتخاری

95991.80 امتیاز

Items

PostPosted: سه شنبه، 25 دي ماه ، 1386 17:34:14 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

مطالبي كه آماده كرده بودم هنوز داخل سايت قرار نگرفته .
نمي دونم چرا؟ولي از مدير سايت ميخوام اگه مشكلي وجود داره به من اطلاع بده .
متشكرم..

Back to top
Rasool-GH
مدیر انجمن
مدیر انجمن

47315.30 امتیاز

Items

PostPosted: سه شنبه، 25 دي ماه ، 1386 17:55:35 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام

اقا مهدی . ممنون بابت زحمتی که کشیدید و لطفی که نسبت به دوستان دارید .

یک نکته رو میخواستم یاد اور بشم . با اینکه در فیلدباس از PLC بنا به طراحی امکان داره که استفاده نشه ولی این موضوع دلیل در ساده بودن و پیش پا افتاده بودن PLC نیست بلکه به دلیل وجود ماژولهای مستقل و پروسسورهای مجزا از PLC در معماری فیلدباس است

موافقید Question Question

Back to top
MehdiArt
عضو افتخاری
عضو افتخاری

95991.80 امتیاز

Items

PostPosted: سه شنبه، 25 دي ماه ، 1386 18:16:44 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام مجدد....
آقا رسول مثل اينكه شما خيلي روي PLC غيرتي هستيد؟؟؟
شوخي كردم..من خودم هم اول از PLC شروع كردم . تا حالا هم با PLC هايي كار كردم كه ممكنه تا عمر دارين حتي اسمشونم نشنوين!!!!
منظور من اين بود كه فيلدباس فقط يك PLC نيست!ميتونه داخل شبكه اش داشته باشه ممكنه هم نداشته باشه .
من سال گذشته روي يك پروژه كار ميكردم و مسپوليت طراحيش با من بود.بماند كه كه چه بدبختي كشيدم!!! ميخواستيم براي يك واحد پالايشگاهي سيستم فيلذباس طراحي كنيم.توي طراحي اوليه من PLC در نظر نگرفتم يعني فكر كردم كه بشه با همين فيلدباس يك كار لاژيكي را انجام داد.وقتي كار از طراحي خارج شد و ما شروع به پياده سازي كرديم متوجه شديم كه ما با امكانات موجود نمي تونيم يك واحد پروسسوري فيلدباس رو به اين كار اختصاص بديم.چرا يك پروسسور فيلدباس 10 ميليون بود اما PLCكه انتخاب كردم (DF65)ميليون 4بود .به فكر افتاديم كه از يك PLC استفاده كنيم و بالاخره پروژه تموم شد و به بهره برداري هم رسيد.
من نميخواستم خدا نكرده از PLC بد بگم بلكه منظورم اين بود كه همه هيچ به نظر طراح بستگي داره.
موفق باشيد...

Back to top
Rasool-GH
مدیر انجمن
مدیر انجمن

47315.30 امتیاز

Items

PostPosted: سه شنبه، 25 دي ماه ، 1386 22:23:24 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام

در مورد PLC و شبکه فیلدباس شما درست میگی . ولی حساسیت من به این خاطر بود که PLC هم یک دستگاه برنامه پذیر ساده نیست و در یک طراحی صحیح کارایی زیادی داره و شبکه های Profibus که شبکه استاندارد PLC های زیمنس است برای خودش کسیه و حرفهای زیادی برای گفتن داره . شبکه کنترل کارخانه ایران خودرو که من در اونجا در سمت نیروی اجرایی کار میکردم کلا Profibus است و کارخانه با تمام بزرگی و پیچیدگی که داره باز هم از تمام توان این پروتکل استفاده نشده بود .حتی 20 % توان شبکه هم جوابگوی کل نیاز کارخانه بود

ولی فیلدباس چیز دیگه ای است و من با شما کاملا موافقم

میشه بدونم مدرک شما چیه و با چه شرکتی همکاری میکنید

Back to top
Rasool-GH
مدیر انجمن
مدیر انجمن

47315.30 امتیاز

Items

PostPosted: سه شنبه، 25 دي ماه ، 1386 22:27:15 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

در مورد توانایی علمی شما هم شکی نیست . کسی که از فیلدباس صحبت میکنه حتما خیلی کارها کرده وتجربیات و اطلاعات زیادی از زیرساختهای سیستمهای کنترل داره .

ما پیش شما شاگرد هستیم قربان و باعث خوشحالی ماست که از تجربیات و معلومات شما استفاده کنیم

Back to top
saleh_chz
مدیر انجمن
مدیر انجمن

3054267.20 امتیاز

Items

PostPosted: سه شنبه، 25 دي ماه ، 1386 23:17:32 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام
به به عجب بحث داغي .
دست جناب mehdiart ندرده . من لينك رو دانلود كردم اما ظاهرا فرمتش يه جوريه كه win rar من نميشناسش !
ميشه معرفي منبع مطالعاتي هم بفرماييد .
تشكر

Back to top
MehdiArt
عضو افتخاری
عضو افتخاری

95991.80 امتیاز

Items

PostPosted: چهارشنبه، 26 دي ماه ، 1386 14:21:49 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام...
من به PLC اعتقاد دارم و هميشه طرفدارش بودم و هستم و خواهم بود. ولي قبول كنيد PLC قادر به انجام تصميم گيري در شرايط كنترل بحراني رو نداره و با تمام جزيياتش اصلا قابل مقايسه با فيلدباس نيست.يه چيزي ميگم شايد باور نكنيد و بگيد خالي ميبنده !! توي همين موج سرما كه پشت سر گذاشتيم خيلي از واحد هاي عملياتي ما به مشكل روبرو شدند و تنها واحدي كه بدون هيچ مشكلي كار ميكرد واحدي بود كه به فيلدباس مجهز شده بود.ولي اين آخر براي واحد نيروگاه مشكل پيش اومد و ما مجبور شديم فيلدباسم از دور خارج كنيم.فيلدباس ماژول هايي داره كه ميتونه سيستم رو با شرايط محيطي وفق بده .يكي از اين ماژول ها ماژول تطبيق امپدانس فيلدباسه . منظورم كسي ميفهمه كه با شبكه هاي كنترل DCS كار كرده باشه!!! من يك بازديد مختصرم هم از ايران خودرو داشتم . بايد بگم واقعا شبكه كنترلش پيچيده است!!!
بابت لينكي كه گذاشتين هم ممنونم براي شروع مطلب نسبتا خوبي بود.

بگذريم....بريم سراغ اصل مطلب....
شبكه كننترلي فيلدباس شبيه يك شبكه LAN است كه از سگمنت هاي مختلفي تشكيل ميشود.اما سگمنت چيه؟ما در فيلدباس به كانال ارتباطي ميگيم H1 (البته بستگي به نوع فيلذباس هم دارد.ممكنه در بعضي فيلدباس ها اسمش چيز ديگه باشه).در فيلدباس System 302 ما يك FieldBus Universal Bridge داريم كه در واقع بيس شبكه فيلدباس تشكيل ميدهند .كه معروفه به DFI302.بطور استاندارد اين پل شامل ماژولهاي زير است:
1- رك Rack : اين مثل همون رك هاي PLC است و ساير ماژولها روي اين رك سوار ميشوند. بطور استاندارد ظرفيت 4ماژول رو داره. و بقيه رك اين رك ها هم ميتوانند به يكديگر متصل شوند.
2- منبع تغذيه براي رك : كه وظيفه تغذيه رك را دارد.
3- منبع تغذيه تطبيق امپدانس : كه به جاي خودش حرف براي گفتن زياد داره و خيلي جالبه!!!
4- واحد پروسسوري DFI302: ه ظرفيت اتصال 4تا H1 و يك RS232 و يك TCP/IP 10 Mbps را دارد.
5- منبع تغذيه فيلدباس : كه وظيفه تغذيه ديوايس هاي فيلدباس را دارد.

ما مطابق محدوديت هايي كه براي شبكه فيلدباس تعريف شده ( حداكثر 16 ديوايس در هر كانال و بطور عادي 8 تا 12 ديوايس در هر كانال ) كانال را به سگمنت هايي تقسيم ميكنيم .البته اين هم بسته مسافت ديوايس ها از يكديگر ؛نوع ديوايس ها وتوان مصرفي شان ؛نوع كابل فيلدباس؛ و عملكرد شبكه متواند متفاوت باشد.
يكي از مازول هايي كه به نوعي جنبه ايمني را در شبكه دارد بارير ها ‌Barrier هستند كه وظيفه خنثي نمودن حال هاي گذرا در شبكه مانند جرقه به علت اتصالي در شبكه فيلد باس را به عهده دارد و بايد در طراحي مدنظر داشت.

در فيلدباس فرم ارسال سيگنال بصورت مدولاسيون جريان و فرم دريافت سيگنال از ديوايس بصورت سنسينگ ولتاژ ميباشد. بنابراين براي تبديل جريان ارسال شده به ولتاژ قابل دريافت نياز به Terminator داريم.اين وسيله خيلي ساده از يك مقاومت 100اهم سري با يك خازن 1 ميكرو تشكيل شده است. و در ابتدا و انتهاي هر كانال قرار ميگيرد.وضظيفه خازن اينست كه ولتاژ DC از مقاومت عبور نكنه و تلفات را افزايش ندهد.

مطلب بعدي كه بد نيست بدانيد اينست كه سيگنال فيلدباس قبل از ارسال نياز به اماده سازي دارد.اين امر به منظور فيلتر كردن سيگنال فيلدباس از سيگنال تغذيه ( سيگنال فيلدباس بصورت كدينگ ديجيتال منچستر سوار بر سيگنال تغذيه ارسال ميگردد) و همچنين ازوله سازي كانال ها از يكديگر و همچنين تطبيق امپدانس بين سطوح ولتاژ مثبت و زمين و همچنين سطوح ولتاژ منفي و زمين ( قضيه انتقال توان ماكزيمم و...كه ديگه از من بهتر ميدونيد...) صورت مي گيرد.اينه كه ميگم فيلدباس با شرايط محيطي سازگار ميشه !!!

حالا دفعه بعد در باره آماده سازي سيگنال فيلذباس و كدينگ Manchester صحبت ميكنيم...
اميدوارم چيزايي كه گفتم به كارتون بياد...
موفق و پيروز باشيد.....
تا بعد...

Last edited by MehdiArt on دوشنبه، 23 ارديبهشت ماه ، 1387 14:02:58; edited 1 time in total
Back to top
MehdiArt
عضو افتخاری
عضو افتخاری

95991.80 امتیاز

Items

PostPosted: چهارشنبه، 26 دي ماه ، 1386 14:33:56 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

يه چيزي كه يادم رفت بگم اين بود كه شبكه ProfiBus كه مختص زيمنس است به فيلدباس هيچ ارتباطي نداره . اونه كه تو فيلذباس مطرحه Profinet كه به اشتباه ProfiBus عنوان ميشه . متاسفنانه تو خيلي از مقالات و حتي پايان نامه ها اين اشتباه رو ديدم.گفتم كه غاطي نكنين.

آقا رسول مثل اينكه شما پايه ثابت ir-micro هستين!!!ميخواستم بدونم چه جوري ميتونم توي مطالبي كه مينويسم عكس بذارم؟لطفا راهنماييم كنيد...
متشكرم....
فعلا....

Back to top
Rasool-GH
مدیر انجمن
مدیر انجمن

47315.30 امتیاز

Items

PostPosted: چهارشنبه، 26 دي ماه ، 1386 14:39:21 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام

در مورد عکس میتونین از سایت زیر استفاده کنین

در اینجا عکس را وارد کنید و لینک عکس را که در IMG Code for Forums & Message Boards به شما میده در مطلبی که دارین مینویسین قرار بدین

Back to top
Rasool-GH
مدیر انجمن
مدیر انجمن

47315.30 امتیاز

Items

PostPosted: چهارشنبه، 26 دي ماه ، 1386 14:55:21 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام

من هم متولد 61 هستم و فوق دیپلم برق صنعتی و در حال حاظر (فکر نکنین اشتباه نوشتم . جریان داره) دارم دوره کارشناسی کنترل و ابزار دقیق را می گذرونم

به مطالب مربوط به کنترل و ابزار دقیق هم خیلی علاقه مند هستم

فیلد باس هم جزو مطالبی است که در موردش مطالعه میکنم . ممنون بابت اطلاعاتی که در اختیار همه قرار میدین

من به شخصه پیگیر مطالب شما هستم

Back to top
yaraei
کاربر عادی
کاربر عادی

3630.76 امتیاز

Items

PostPosted: چهارشنبه، 26 دي ماه ، 1386 15:09:46 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

با سلام
Mehdiart عزیز شما مطالب را به خوبی بیان می کنید به نظر من وجود شما در این سایت و ارائه مطالبتون لطف بسیار زیاد شما ست.
من شیفته این مطالب کنترلی هستم و از آنجایی که تازه کارم خیلی وارد نیستم
لذا از شما خواهش می کنم مطالبتون را ادامه بدید
و خیلی خوبه که از کارایی هایی که fildbus داره و شما عملا" انجام دادید ویا دیدید ، بفرمایید تا ذهنیت بیشتر و دقیقتری را داشته باشیم .

Back to top
View user's profile Send private message
Rasool-GH
مدیر انجمن
مدیر انجمن

47315.30 امتیاز

Items

PostPosted: چهارشنبه، 26 دي ماه ، 1386 17:15:28 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام خدمت دوستان

اقا مهدی برای فرستادن فایلها بهتره از سایت

استفاده کنی

سیستم کار کاملا شبیه به فرستادن عکس است

Back to top
MehdiArt
عضو افتخاری
عضو افتخاری

95991.80 امتیاز

Items

PostPosted: چهارشنبه، 26 دي ماه ، 1386 18:23:01 Reply with quote Go to Top of PageScroll Up to Previous postScroll Down to Next postGo to last Post of Page

سلام..
آقا رسول بابت راهنماييتون خيلي خيلي ممنونم...
ادامه مطلب...
اين تصوير به طور شماتيك مقايسه بين چند سه نوع شبكه كنترلي پر كاربرد را نشان ميدهد:

همان طور كه تصوير هم نشان ميدهد فيلدباس در مقايسه با سايرين داراي ديوايس ها و ماژول هاي كمتري است و در نتيجه سيم بندي و پيچيدگي كمتري دارد . بطور كلي در فيلدباس سعي شده از سخت افزار كاسته شده و بيشتر به نرم افزار پرداخته شود.
تصوير زير يك مجموعه FieldBus Universal Bridge را نشون ميده كه شامل تعدادي ماژول است.

البته هميشه ما همه اين ماژول ها را استفاده نمي كنيم.
تصوير زير مدارات داخلي يك پروسسور فيلذباس را نشان ميدهد:

تصوير زير هم يك ترميناتور را كه قبلا در باره اش صحبت كرديم نشان ميدهد:

Back to top
Post new topic   Reply to topic    ...::: Ir-Micro.Com :::... Forum Index -> ابزار دقیق و سنسورها All times are GMT + 3.5 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum

Jump to: